12 Haz 2011

mantı-mantık

Mantıyı yaptık. Pek diri olmadı ama tadında başarı vardı. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve salça-domates-tereyağ-esrar sosu (evet esrarı tereyağında kızarttık). Sos özellikle çok lezzetliydi. Taraflı tarafsız herkes beğendi. Yemek üzerine bir süre geçtikten sonra mozaik adlı tatlıdan yedim. Onun içinde bisküvi filan olabilir. Çikolata ve margarin zaten var. Kakao da vardır büyük ihtimalle. Hepsi çok zararlılar. Yemeğe de sekiz kırk beşte başladığımız için gayet sağlıksız bir ortam söz konusu. Üstelik yemek hazırlarken baget ekmek içinde salam içeren bir sandviç yedim. Yedim derken, iki ısırık aldım. Mantıları haşlamadan hemen önce bir çay kaşığı mesirle kendime moral verdim. Yemeğin yanında da viski kola içtim. Fena değildi. Kesinlikle fena değildi. %49 oranıyla her şey başarılıydı. Beklenen balkona çıktım, bir nefes aldım.

sonunda düzgün bir kahvaltı

İnsani saatlerde uyanabildiğim için hemen bir menemenimsi hazırladım kendime. Yumurtanın sarısını dağıtmadım, o kısmın az pişmişi makbul. Esasında yumurta hem hor görülmeye çalışılmış bir besin kaynağı olmakla birlikte, bir hücreye hayat veren manitu da onun ne kadar sağlıklı bir şey olduğunu bizlere kanıtlamıştır diye düşünüyorum. Neydi? Kolesterol lazımdı ve yararlıydı.

Bu sefer tereyağıyla değil de zeytin yağıyla yaptım menemeni. Neden bilmiyorum, içimden öyle geldi. Domates, karabiber, tuz koydum. İki yumurtayla pişerken üzerine ufak çedar peyniri rendeleri serptim. Eridiler filan bir güzel. Menemen olduktan sonra sadece yeşillik yedim yanında. Bir de kepek ekmeği.İkinci kepek ekmeğimin ise üzerine (her zamanki gibi) Bolu balımı sürdüm, polenimi serptim. İşte mükemmel kahvaltı. Sabah uyandığımda da iki çay kaşığı mesir macunu yemiştim. Şimdi heyecanla akşamı bekliyoruz. Evet, sadece Genel Seçimler yok. Mantı var!

yeni güne merhaba

Yine sabaha geceden başlayarak, saat üç ila dört arası antep fıstık yiyerek girdim. Antep fıstığı süper protein ve yağ içeriyor. Yağlar vücut için gerekli. Geçen gün Vedat Milor bile kızartma sağlıksız ama ben etin yağlısını severim dedi. Beyrut'taydı. Doğru yağı yedikten sonra hiç sorun yok. Yararlı şeyler bunlar, hem de çok!